Stárnutí pleti vs hormony

Články o pleti

V životě ženy jsou různá období, která ovlivňují její zdraví a krásu. Jistě se nebudeme mýlit, pokud budeme za zcela nejsložitější období pro naši pokožku a vůbec celý organismus považovat nejen těhotenství, ale zejména období klimakteria, kdy v důsledku zpomalení hormonální aktivity dochází k vysušování pleti, ztrátě její hutnostizměnám struktury obličeje způsobené narušením podpůrné tkáně. Na povrchu pleti se pak tento jev projevuje ochabováním. Tváře se propadají, ztrácí se kontury obličeje a výrazně se zhoršuje kvalita kůže na obličeji i na krku.

Proč tomu tak ale je? Jak nás hormony ovlivňují a hlavně, jak tyto změny minimalizovat, abychom si udrželi stále mladistvý vzhled?… Koukněme se tedy na to.

Čím jsme starší, tím je hladina našich hormonů nižší. Hormony jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí nacházejícími se v určitých částech těla, jako je např. hypofýza, která produkuje růstový hormon, nebo pohlavní žlázy, které jsou odpovědné za pohlavní hormony.  Existuje mnoho hormonů, z hlediska stárnutí pleti jsou však nejvýznamnější dva typy: hormon DHEA, který napomáhá v boji proti stárnutí a stresu, a také pohlavní hormony - testosteron, progesteron a estrogen.

DHEA
je hormon, kterého tělo produkuje nejvíce a který se mění na další steroidní hormony, jako je třeba testosteron. Vzniká zejména v nadledvinkách a je často označován jako hormon oddalující příznaky stárnutí neboli hormon mládí. Chrání kosti, kůži, ovlivňuje hmotnost, mozek, sexualitu, imunitu a kardiovaskulární systém. Když zkoumáme jeho vliv na kůži, zjistíme, že hormon DHEA brzdí stárnutí kůže. Působí na strukturu kůže a brání poškození některých kožních buněk.  Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že blokuje enzym, který poškozuje kolagen. Pleť pak působí mladší.

ESTROGENY
, neboli ženské pohlavní hormony (v malé míře i u mužů), patří mezi steroidy (odvozené od cholesterolu) - pronikají buněčnou membránou a vážou se na estrogenové receptory uvnitř buněk,
nebo i vně. Dělí se na:
  • Estradiol - vyhlazuje pleť, chrání mozek, srdce, kosti a reguluje menstruační cyklus. Udržuje ženu štíhlou. Snižuje tvorbu inzulinu, krevní tlak, udržuje stabilní náladu a vysokou hladinu energie. Ukládá tuk na boky a zadek. Jeho množství je nejvyšší před ovulací.
  • Estron – tvoří se v tukových buňkách a nadledvinách. Mění se na estradiol až do menopauzy. Pak přesouvá tuk na břicho a pomáhá jej ukládat.
  • Estriol – nevyskytuje se tak často, tvoří se v placentě během těhotenství.
Estrogeny jsou důležité zejména pro vývoj pohlavních znaků, ovlivňují periodu, urychlují metabolismus (spalování tuků), nebo také snižují množství svalové hmoty, udržují v kondici stav cév a kůže, ovlivňují řídnutí a obnovu kostí…


Nyní si vysvětlíme, jak hormonální nerovnováha ovlivňuje pokožku v praxi, takže:

Naše buňky mají receptory pro estrogeny a jejich nedostatek postihuje fibroblasty dermis, a tím kolagen, elastin a základní substanci pleti. Úbytkem kolagenu (až 2 % ročně) dochází i ke ztenčení kůže. Do 5 let dochází k úbytku až 30 % kolagenu a snížení elasticity, tedy tvorbě vrásek. Díky poklesu kyseliny hyaluronové  a keranocytů se snižuje hydratace pokožky až o 50%. U tvorby provitamínu D dochází dokonce ke snížení až o 75 %.
 
Jak tedy dostat organismus správnou přírodní cestou opět do hormonální rovnováhy?

Nejúčinnější cestou je využití tzn. FYTOESTROGŮ, nelekejte se vědeckého názvu, jedná se o čistě přírodní látky rostlinného původu s estrogenní aktivitou. Ano, matka příroda má vždy nějaké moudré řešení… ;) Tyto hormony působí v rostlinách jako antioxidanty, tedy jako lapače volných radikálů. Jejich smysl spočívá hlavně v ochraně buněk, aniž by vykazovaly schopnosti buněčného dělení. Můžeme je chápat jako přírodní anti-aging samotných rostlin, protože např. ochraňují samu rostlinu od ničivého agresivního slunečního záření.

Fytoestrogeny se dělí do 4 skupin:
 
•       Flavonoidy – nejpoužívanější
•       Kumestany
•       Lignany
•       Stilbeny

Suma sumárum to znamená, že pokud chce žena udržet svou pleť v tomto přelomovém období fit, měla by zvolit správný druh péče zaručující jí dostatek potřebných látek. Jednou z novinek speciální péče je právě linie revitalizačního ošetření REVITALIZING DNA značky Alissa Beauté, které obsahuje důležité látky jako: ceramidy, fytoestrogeny, bambucké máslo, extrakt z vzácné rostliny Cassia Alata, rýžový olej, vitamin E a další… Linie REVITALIZING DNA tak plně cílí k omlazení pleti a zjemnění hloubky vrásek. Je ideální pro ženy + 40 let, které touží udržet si pleť krásnou a mladistvou. 

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi