Volné radikály

Články o pleti
Náš organismus se musí v průběhu zimního období vyrovnávat s výkyvy teplot, inverzí, smogem, chladem a dalšími nepříznivými jevy. To všechno ovlivňuje i kondici naší pleti, která se pak zjara projevuje jako unavená a našedivělá, bez projasnění a zdravého tónu. Proč?
Toto vše je zapříčiněno zejména pohybem volných radikálů.

Co to jsou volné radikály?

Jako volný radikál se ve fyziologii označuje chemický nestabilní molekula, která napadá další molekuly a posiluje oxidativní reakce prostředí. Jsou charakterizovány nepárovými elektrony, které místo dvou elektronů vlastní pouze jeden a neustále hledají svou rovnováhu převzetím elektronu z jiných molekul. Tato molekula se tak ale stává nestabilní a napadá další molekuly, čímž se odstartuje řetězový mechanismus nestability, nazývaný oxidace. Vznik volných radikálů je tedy způsoben látkovou výměnou v buňkách a je jeho vedlejším produktem.

Jedná se o chemický reaktivní prvek, který má možnost ovlivňovat náš zdravotní stav, fyzickou kondici a celkově proces stárnutí. Jednoduše řečeno, jsou to takoví "zabijáci buněčných struktur", protože narušují buněčné membrány, ničí DNA a jsou příčinou našeho chátrání. Kdyby nebylo volných radikálů, stárli bychom o 60% pomaleji.

Co způsobují?

  • narušují buněčné membrány
  • ničí DNA (kyselinu deoxyrybonukleovou)
  • jsou příčinou celkového chátrání provázejícího stárnutí
  • zhoršují stav kolagenových a elastenových vláken
  • hrají význačnou roli při vzniku onemocnění

Známe dva typy, které se liší původem vzniku:

  • Endogenní - čili vnitřní se vytváří přirozeně v našem organismu (buněčný metabolismus – jeho přílišné namáhání, vedlejší produkt naší látkové výměny v buňkách)
  • Exogenní - tedy vnější, vznikají působením vnějšího prostředí, kterému je naše pokožka vystavovaná každý den (vzduch, UV záření, smog, inverze, prach, klimatizace, kouření, znečištěné prostředí)

Jak se bránit? 

Samotná pokožka vytváří první ochrannou linii proti volným radikálům tím, že používá svoje vlastní obranné mechanismy a bojuje proti endogenním (vnitřním) volným radikálům. Přirozená regenerační schopnost pokožky však velmi výrazně klesá s věkem, a obzvlášť pokud je neustále vystavovaná vnějším agresivním vlivům. Pokud už pokožka potřebuje pomoc, potřebuje dodat substance z vnějších zdrojů, které ji pomohou bojovat s činností volných radikálů. A pokud proces stárnutí označíme jako oxidaci, tak pomocníkem budou antioxidanty :)
 

Co jsou antioxidanty?

Antioxidanty jsou látky, jako například vitamíny C, E, A, koenzym Q10 atd., které omezují aktivitu volných radikálů, snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Jsou totiž schopné dodat chybějící elektrony a tím navrátit chemickou rovnováhu a zablokovat řetězovou reakci nestability. Tím omezují proces oxidace v organismu a předejde se škodám na buněčných membránách a na strukturálních bílkovinách pokožky.

Jejich účinky tkví v neutralizaci volných radikálů (proces neutralizace funguje tak, že antioxidant daruje svůj volný elektron kyslíkovému radikálu, a ochrání tak tělesnou buňku před okradením. Samému antioxidantu chybí jeden elektron, proto k sobě přitáhne volný elektron z volného radikálu, a tím dojde k jeho neutralizaci).

Co by měl kosmetický přípravek obsahovat?

Pokud chcete opravdu pro své zdraví a pleť udělat něco opravdu výjimečného, dodejte pleti antioxidanty ve formě intenzivní vitamínové kůry. Využijte přípravků, které obsahují antioxidanty rozpustné nejen ve vodě, ale také v tucích. Díky tomu pak totiž mohou aktivní látky zasáhnout a ochraňovat všechny buňky, ať už podobné vodě anebo tuku, z čehož vyplývá "globální antioxidační efekt". Přípravek by měl obsahovat látky, které jsou schopné celkově a cíleně účinkovat jak vůči endogenním, tak i exogenním základním volným radikálům.


Zázračnými antioxidanty v přírodě jsou: vitamín C, tocotrienoly a kyselina lipová. Dále by neměla péče postrádat rostlinné peptidy, které chrání před radikály vyvolanými znečištěným prostředím a další podobné látky.

My vám můžeme opravdu doporučit vědeckými výzkumy potvrzenou lini intenzivní vitamínové péče Alissa Beauté Vitality, která splňuje všechny výše zmiňované podmínky a díky tomu výrazně projasní a omladí pleť. 

 

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi