Kmenové buňky

Články o pleti

Hranice vitálního vzhledu se stále posouvají. V dnešní době už si umíme hravě poradit se spousty limitů přírody - díky moderním technologiím, vědeckým výzkumům a účinným aktivním látkám. Takže už není takový problém ženám plnit jejich přání, a to je vypadat a cítit se mladě. Dokonce i geny se dají ošálit.

Jedním z fenoménů technologií poslední doby jsou kmenové buňky využívané ve zdravotnictví a vlasové i pleťové kosmetice.

Co jsou kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou základními buňkami, které mají schopnost se přeměnit na jakoukoli tkáň - jakmile se ale jednou stanou určitým druhem buňky, už to nejde vrátit zpátky. Stárnutím samozřejmě i buňky zaostávají a přirozená regenerace těla se zpomaluje. Což se projevuje i povadáním pleti, ztrátou její vitality, vrásčitostí, dále ztenčováním, řídnutím, až padáním vlasů a tak podobně.

Na lidském těle je největším ložiskem kmenových buněk pokožka. Jakmile jsou buňky unavené, je třeba je "probrat", aby znovuspustily proces regenerace. A takové probuzení právě dokážou rostlinné kmenové buňky. Ty totiž mají, na rozdíl od těch lidských, schopnost neustálé obnovy a přeměny na jinou buňku. Rostlinné kmenové buňky spustí řetězovou reakci urychlující buněčnou obnovu a dojde k tvorbě nových pokožkových buněk. Regenerace je obnovena, známky stárnutí nebo ztráta vitality potlačeny. U pleti dochází k obnovení celistvosti a postupnému omlazení. U vlasů dochází k aktivaci funkčnosti vlasové cibulky, jejíž část je složená z rychle se dělících buněk, ze kterých vzniká nový vlas. Je podpořen růst vlasů i jejich kvalita.

Účinek rostlinných kmenových buňek:

  • podporují regeneraci pokožky
  • její mladistvost a vitalitu
  • eliminují vrásky
  • formují keranocyty
  • stimulují fibroblasty
  • spouští biochemické procesy zodpovědné za regeneraci pokožky
V současnosti jsou hitem v kosmetice kmenové buňky ze vzácné švýcarské jabloně Uttwiler Spätlauber, u které bylo zjištěno, že její plody vydrží po utržení čerstvá i několik měsíců - ano, samozřejmě díky kmenovým buňkám. Tyto jabloňové buňky najdete třeba v linii vlasové kosmetiky Framesi Morphosis Densifying, která je určena pro řídnoucí a vypadávající vlasy.
 
Jak fungují rostlinné kmenové buňky v pleti?
 
Rostlinné kmenové buňky se získávají z pupenů rostlin, spodní části kořenů a tvrdých tkání. Mají schopnost totipotence (schopnost buňky vytvořit jakýkoliv typ buňky v organismu), což znamená, že se dokáží vyvinout v jakoukoliv tkáň.  Rostliny dokonce dokáží na základě jednotlivých totipotentních buněčných skupin přeměnit celý organismus. Tento mechanismus je řízen rostlinnými hormony AUXINY. Tímto způsobem tedy mají rostliny schopnost obnovit unavený organismus díky aktivaci vlastních multipotentních kmenových buněk. Díky velice speciální technologii je možné využívat jich také v oblasti kosmetiky, ke zlepšení schopností obnovy vlastní silou a dlouhověkosti epidermálních buněk. Mají dlouhou životnost, která zajišťuje reaktivaci vitálních procesů buněk pokožky. Zkrátka vaše pleť aktivuje všechny své potřebné mechanismy proto, aby byla opět vyplněná, pevná a jasná.

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi