Kyselina hyaluronová

Články o pleti
Kyselina hyaluronová
 • Odstraňuje (napravuje) nedokonalosti typické pro stárnutí pleti (především vrásky)
 • Vyživuje pokožku do hloubky
 • Zabraňuje výrazovým (expresivním) vráskám
 • Stimuluje obnovu kožních buněk
 • Obnovuje přirozenou rovnováhu vlhkosti pleti
 • Zabraňuje vysychání pleti tím, že ji hydratuje do hloubky

Kyselina hyaluronová (KH) je přirozeně se vyskytující glykosaminoglykan, čili lineární polysacharid, o velké molekulové hmotnosti. Je složena z opakujících se disacharidových jednotek (kyselina D-glukuronová a N-acetylglukosamin). Navzdory jednoduché primární struktuře vykazuje KH velmi rozdílné biologické účinky v závislosti na velikosti molekuly a jejím prostorovém uspořádání. Protože je známo, že se tato látka v organizmu povětšinou nachází jako sodná nebo jiná sůl, prosazuje se spíše označení hyaluronan či hyaluronát.

KH tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině a kůži. Rovněž tvoří slizovité obaly vajíčekněkterých organizmů.


Biologické funkce

 • váže na sebe vodu (pojme přibližně tisícinásobek vody)
 • brání prostupu virů a bakterií přes pericelulární matrix k buňce
 • moduluje zánět indukcí uvolňování cytokinů a chemokinů, zháší volné kyslíkové radikály, ovlivňuje proliferaci a diferenciaci buněk
 • brání ukládání kolagenu a tím podporuje bezjizevnaté hojení tkáně (bylo popsáno, že vyšší hladiny KH v ráně fetální tkáně jsou zodpovědné za bezjizevnaté hojení)
 • popsaný je rovněž analgetický účinek
 • v synoviální tekutině slouží KH díky svým viskoelastickým vlastnostem jako lubrikans a tlumič nárazů, dále stimuluje endogenní syntézu KH buňkami synoviální membrány, zlepšuje metabolismus chondrocytů a inhibuje degradaci kloubní chrupavky


Využití

Již v 60. letech 20. století se KH využívala k lokální léčbě popálenin a kožních vředů. Od r. 1979 je na trhu KH určená pro použití v oční chirurgii. Užívá se k dočasnému vyplnění prostoru přední komory oční a ochraně očních tkání (zvl. endotelu rohovky a duhovky) před poškozením při nitroočních operacích (např. operace šedého zákalu, implantace čočky). Druhé nejširší využití KH představuje intraartikulární aplikace (tzv. viskosuplementace) u pacientů s osteoartrózou. Novou možností je periartikulární aplikace KH připodvrtnutí kotníku. Významné je využití KH k augmentaci v plastické chirurgii (výplň vrásek, vtažených jizev, zvětšení prsou).

KH se také užívá v přípravcích pro podporu hojení ran. Dobré výsledky byly zaznamenány v kombinaci s jódem při hojení chronických ran, diabetických nohou a bércových vředů. KH se používá také ve veterinární medicíně, kde se vysokomolekulární hyaluronan uplatňuje díky svým viskoelastickým a protizánětlivým vlastnostem. Užívá se především při léčbě nemocí kloubů koní, psů a koček.
KH se začala nově využívat i v oblasti péče o zrak - jako lubrikační látka v očních kapkách nebo v roztocích na kontaktní čočky.

Výroba

Kyselinu hyaluronovou ve výrobním procesu mohou produkovat geneticky změněné kmeny bakterií Escherichia coli. Dalším užívaným způsobem biotechnologické výroby je získávání kyseliny hyaluronové z buněčných stěn bakterií druhu Streptococcus zooepidemicus.
V 60. letech minulého století se s ní léčily popáleniny a kožní vředy, od let sedmdesátých ji používají i oční chirurgové a nově se přidává i do očních kapek a roztoků na kontaktní čočky. Kromě farmaceutů a lékařů si alekyselinu hyaluronovouoblíbil taky kosmetickýprůmysl.

V posledních letech se kyselina, která je v organismu přítomná většinou ve formě soli, stala jednou z nejčastěji používaných látek v přípravcích proti stárnutí pleti; najdeme ji už dokonce v sérech na vlasy a nehty. Kromě toho, že má hojivý účinek a podporuje pružnost pleti, umí totiž maximálně hydratovat, shodují se experti. Její molekuly mají totiž výjimečnou schopnost vázat vodu.


Co dokáže s pletí

„V produktech, jako jsou hydratační krémy a séra, se molekuly kyseliny hyaluronové chovají překvapivě,“ vysvětlila newyorská dermatoložka Jessica Krantová internetovému magazínu Blisstree. „Jsou kluzké a navíc příliš velké na to, aby je pleť hlouběji absorbovala. Proto dlouho zůstávají na povrchu.“ 

Voda, kterou na sebe navázaly, se uvolňuje a vstřebává se do pokožky průběžně. Pleť se tak příjemně vyplní, působí svěže a hebce: zná to každý, kdo vyzkoušel silně hydratační masku. Dlouhodobý anti-agingový efekt je naproti tomu sporný: tvorbu kolagenových a elastinových vláken v pleti nepodpoří, ale dokáže vyplnit prostor mezi nimi.

Odkud se bere

Naznačili jsme, že v lidském těle se kyselina hyaluronová běžně vyskytuje, najdeme ji za oční čočkou, v kloubní tekutině a v kožní tkáni. Časem jí ubývá; jak stárneme, naše pleť se snáze vysušuje a ztrácí elasticitu. Proto je podle některých odborníků dobré kyselinu hyaluronovou doplnit – a od toho je tu kosmetický průmysl.

Dřív se získávala mimo jiné z kohoutích hřebínků, dneslaboratořepoužívají bakterie, které se geneticky modifikují. „Výsledný produkt je zcela identický jako látka, kterou máme v těle,“ poznamenává kosmetický dermatolog Oscar Hevia. Čistá kyselina hyaluronová se pak přidává do běžných pečujících přípravků i do fillerů čili injekčních výplní, které na pleť a rty používají estetičtí chirurgové.


Jak může prospět vlasům

„Dehydratace vlasů je jeden z nejčastějších problémů, který ženy řeší zejména polétě,“ říká kadeřník Václav Pražák. „Hydratační péče s kyselinou hyaluronovou jim může pomoci, aby byly znovu silné asvěží,“ shrnuje svou zkušenost.

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi