Kolagen


Kolagen je bílkovina, jejíž základní funkcí je udržet v pokožce vlhkost a účinné látky důležité pro výživu pleti. Do 25. roku života se přirozeně tvoří, avšak později se jeho tvorba snižuje a je potřeba ji podporovat zvnějšku.

Kolagenu existuje více typů - tím nejrozšířenějším je typ I, který se nachází v pokožce, šlachách, kostech a zubech a tvoří 90% kolagenu přítomného v živých organismech. Jeho tvorba se snižuje zhruba od 35. roku života. Kolagen typu II se vyskytuje v chrupavkách. Typ III je kolagen embryonálního vývoje a později je nahrazen typem I. Typ IV se vyskytuje v bazální membráně epitelů a kolagen typu V je charakteristický pro stěnu krevních cév.

Také bychom neměli zapomenout na další důležitou látku pro naši pleť – Elastin. Je to látka podobná kolagenu a je hlavní součástí pružných vláken živočichů – šlachy, plíce, cévní stěny. Souhrnně můžeme hovořit o elastických vláknech.

Kolagen a elastin jsou hlavní látky zodpovědné za mladistvý vzhled pleti. Při jejich snížené tvorbě se pleť začne krčit a přestane se pružně vracet do původní hladké podoby. Naštěstí ale moderní doba umožňuje vznik stále nových trendů v péči o pleť a využívá high-tech technologie, které se snaží stárnoucí pokožce obnovit schopnost pružnosti. Tyto moderní technologie využívá i kosmetika Diego dalla Palma a Alissa Beauté.
  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Silvie Lančová odbornice na vlasy
Silvie je Brand Manager pro značku Framesi v Čechách i na Slovensku. Můžete si tak být jisti, že vlasům a vlasové kosmetice opravdu rozumí a vždy vám správně poradí a odpoví na každý dotaz, který vás bude zajímat.

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

Estetica Export provedla rozhovor s Martinem Štěpánem, spoluzakladatelem firmy Italy Style Linea...
Vše, co potřebujete vědět o linii SKIN CODE značky Diego dalla Palma.
Doporučení na Bio Active séra vhodná pro použití po končícím létě, které dodají pleti opět novou energii.