Volné radikály a antioxidanty - co o nich víme?

Články o pleti
Proč naše pleť potřebuje intenzivní vitamínovou péči?

Každý to jistě znáte a slýcháte o tom čím dál tím častěji, ale dokázal by z Vás někdo opravdu jednoduše vysvětlit, co jsou to volné radikály? Jaké riziko pro nás vlastně znamenají? A proč využívat antioxidanty?

Lidské tělo je neustále vystavované potencionálnímu nebezpečí oxidace, která je dané produkcí volných radikálů, nebo-li „skutečných zabijáků buněčných struktur“. Vědecké výzkumy totiž dokazují, že volné radikály hrají významnou roli při procesu stárnutí. Narušují buněčné membrány, ničí DNA (kyselinu rybonukleovou) a jsou příčinou celkového chátrání provázejícího stárnutí buněk.

Kdyby nebylo volných radikálů, stárli bychom o 60% pomaleji.


Co tedy jsou volné radikály?

Na začátek je dobré zmínit, že se nachází ve vzduchu kolem nás a také v našem těle. Jsou to vlastně nestabilní molekuly, které místo dvou elektronů vlastní pouze jeden a hledají tak svou rovnováhu převzetím elektronu z molekul, se kterými přicházející do kontaktu. Tato molekula se tak ale stává nestabilní a napadá další molekuly, čímž se odstartuje řetězový mechanismus nestability, nazývaný „oxidace“. Vznik volných radikálů je tedy způsoben látkovou výměnou v buňkách a je tedy jeho vedlejším produktem.

Známe dva typy volných radikálů. Liší se původem vzniku. Mohou být tedy vnitřního, nebo vnějšího charakteru. ENDOGENNÍ čili vnitřní se vytváří přirozeně v našem organismu (buněčný metabolizmus – jeho přílišné namáhání). EXOGENNÍ tedy vnější, vznikají působením vnějšího prostředí, kterému je naše pokožka vystavovaná každý den (UV záření – kouření – znečištěné prostředí).

Ochrana

Samotná pokožka vytváří první ochrannou linii proti volným radikálům tím, že používá svoje vlastní obranné mechanizmy a bojuje proti endogenním (vnitřním) volným radikálům. Přirozená regenerační schopnost pokožky však velmi výrazně klesá s věkem, a obzvlášť pokud je neustále vystavovaná vnějším agresivním vlivům. Pokud už pokožka potřebuje pomoc, potřebuje dodat substance z vnějších zdrojů, které ji pomohou bojovat s činností volných radikálů. A to jsou antioxidanty.

Antioxidanty

Antioxidanty jsou látky, jako například vitamíny C, E, A, koenzym Q10 atd., které jsou schopné dodat chybějící elektrony a tím navrátit chemickou rovnováhu a zablokovat řetězovou reakci nestability. Tím se předejde škodám na buněčných membránách a na strukturálních bílkovinách pokožky.

Co by měl kosmetický přípravek obsahovat?

Pokud chcete opravdu pro své zdraví a z našeho pohledu pro „pleť“ udělat něco opravdu výjimečného, dodejte pleti antioxidanty ve formě intenzivní vitamínové kůry. Využijte přípravků, které obsahují antioxidanty rozpustné nejen ve vodě, ale také v tucích. Díky tomu pak totiž, mohou aktivní látky zasáhnout a ochraňovat všechny buňky, ať už podobné vodě anebo tuku, z čehož vyplývá „globální antioxidační efekt“. Přípravek by měl obsahovat látky, které jsou schopné globálně a cíleně účinkovat jak vůči endogenním, tak i exogenním základním volným radikálům. Zázračnými antioxidanty v přírodě jsou: vitamín C, tocotrienoly a kyselina lipová. Dále by neměla péče postrádat rostlinné peptidy, které chrání před radikály, vyvolanými znečištěným prostředím a další podobné látky, kterých je mnoho, ale to by byl opět článek sám o sobě.

My Vám můžeme opravdu doporučit vědeckými výzkumy potvrzený komplex intenzivní vitamínové péče, který splňuje nejen všechny výše zmiňované podmínky, ale především díky tomu výrazně projasní a omladí pleť. Chcete-li docílit zpevnění, posílení a dodání zdravého vzhledu je linie Reveillance ideální volbou. Doporučujeme pro pleť namáhanou stresem, sluncem či znečištěným prostředím, dále na pleť zralou, jemnou, znečištěnou či předčasně stárnoucí. Ideální je i pro vitalizaci mladé pleti.

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi