Víte jistě, jaký máte fototyp pleti?

Články o pleti

Sluníčko se naplno zase rozehřálo a léto nám už klepe na dveře, proto bychom neměli podcenit přípravy naší pokožky na žhavé letní dny. Ve světle slunečních paprsků proti sobě stojí dva protipóly. Jedním je touha po krásném snědém opálení, druhým zas snaha udržet si zdraví a mládí, co nejdéle…

Trendem dnešní doby je zachovat si po opalování čistou pleť bez pigmenových skvrn, bez vrásek a popraskaných žilek. Pokud možno dobře prohydratovanou bez šupinek. Největší pozornost se však klade na co možná největší a nejúčinnější ochranu proti UVA a UVB záření. Proto dnešní ochranné prostředky kombinují nejen ochranu před sluncem, ale hlavně působí celkově pro regeneraci pleti, aby se napomohlo ke zpomalení procesu stárnutí, které UV záření urychluje. A pokud chcete držet krok s dobou, tak např. v New Yorku je velmi oblíbeným trendem používat právě tyto přípravky ke každodenní ochraně, protože současné ženy chtějí vypadat a zůstat mladé víc, než být opálené. Ženy si mnohem více uvědomují následky, které s sebou krásný sluneční den přináší. Ozónová vrstva, která by nás měla chránit, je den za dnem tenčí a nám hrozí větší a větší rizika. Navíc intenzita slunce v tomto období je opravdu velmi vysoká a ač si můžeme říct, že se jedná o první sluneční paprsky, není radno ji podcenit.

Osvěta je v tomto směru poměrně dosti široká a použití ochranných prostředků má stoupající tendenci, zejména pak v USA nebo Číně… Slunce je přírodním zdrojem energie a záření, ale jeho UV paprsky nám mohou způsobit oxidační stres, který může modifikovat naše kožní funkce, urychlit stárnutí, vést ke kožním onemocněním nebo k tzn. photoagingu.

Chceme-li se vyhnout rizikům, neměli bychom zapomínat na tato nejdůležitější pravidla:
  • omezit čas strávený na slunci
  • vyhnout se hodinám, kdy je sluneční záření nejsilnější (11.-14.hodina)
  • používat pokrývky hlavy a sluneční brýle
  • používá ochranné produkty s UVA a UVB filtry

Abyste své kůži poskytli dostatečnou péči a ochranu, musíte znát svůj fototyp. Existují čtyři základní typy, z toho většina naší české populace patří k fototypu č. 2 a 3. Každý kožní fototyp charakterizuje, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci: spálí se, nebo se opálí? Fototyp je charakterizován barvou vlasů a pleti.

Fototyp 1

Světlá pleť, často pihy, blond nebo rusé vlasy, modré nebo zelené oči. Kůže je velmi citlivá na slunce, vždy se spálí a nikdy se neopálí. Čas, za který se kůže spálí, je mezi třemi až 10 minutami. Je zbytečné se snažit opálit tento fototyp, opalováním se jen poškodíte! Používejte samoopalovací prostředky, pokud chcete mít snědou pleť.

Fototyp 2

Světlá pleť, ale mírně tmavší než fototyp 1. Blond nebo temně blond vlasy. Modré, šedé a zelené oči. Kůže velmi citlivá na slunce, opálí se pomalu. Nejprve se může spálit a poté zhnědne. Čas, za který se kůže spálí, je mezi 10 a 20 minutami.

Fototyp 3

Tmavší pleť. Tmavě blond nebo hnědé vlasy, zelená a hnědá barva očí. Kůže je jen mírně citlivá na slunce, opálí se snadno a rychle, opálení dlouho vydrží. Čas, za který se kůže spálí je mezi 20 a 30 minutami.

Fototyp 4

Světle hnědá pleť. Tmavě hnědé nebo černé vlasy. Tmavé oči. Kůže není citlivá na slunce, opálí se rychle a hodně, opálení dlouho vydrží. Čas, za který se kůže spálí, je 40 minut.

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi