Tuky a jejich význam pro pleť

Články o pleti

Krása a tuky? Nejde Vám to dohromady?... to budete koukat

Jak jsou nám užitečné tuky a kde se bez nich neobejdeme, ba dokonce kde jsme za ně i rádi?

Možná jste o tom už slyšeli, ale pro většinu to bude přeci jen znít dosti překvapivě. Tuk je velmi důležitou složkou pleti, a pokud si chceme zachovat mladistvý vzhled co nejdéle, měli bychom jej náležitě využít.

Nejznámější starověkou civilizací, která kosmetiku a líčení vyráběla a používala,  je určitě starověký Egypt, kde se líčily jak ženy, tak i muži a děti.  A právě také oni již věděli o významu tuků pro dokonalé ošetření pleti své. Proto se doporučovalo vtírat tuk po teplých koupelích přímo do kůže…

Avšak když se řekne " tuk" dnes, obyčejně se tím myslí něco „nezdravého“. Ale tak, jako neexistuje jen černá a bílá, ani tento pojem nemá jen jednu pravdu. Každý z nás se stal součástí každodenní honby proti tukům a nezdravé stravě, denně slýcháme v reklamách věty jako: "Snížili jsme obsah tuku o 15%.“ a automaticky to v nás evokuje představu, že propagovaný produkt je nyní o 15% zdravější. Není tomu vždy tak… Tento mýtus škodlivosti nám při honbě za „zdravím“ skryl druhou polovinu pravdy, a to tedy, že slovo "tuk" je jenom souhrnné označení širokého spektra mastných kyselin s velmi často zcela rozličnými vlastnostmi.

Nesporným faktem je, že tuky představují naprosto nezbytnou součást naší výživy. Není proto možné házet je všechny do jednoho pytle. Nebudeme se zde dnes zabývat tím, jaký mají význam v potravinách, ale hlavně jaký význam mají pro naši pokožku. Tak tedy:

V naší pokožce probíhají procesy, během kterých dochází k oslabení ochranných funkcí. Pokožka s přibývajícím věkem ztrácí tuk, je suchá, bez pevnosti, pružnosti a měkkosti. Může se tak stát příliš tenkou a citlivou. Velmi snadno tak dojde ke zdůraznění nežádoucích vrásek a vzniku stárnutí pokožky. Ubýtkem tuků v naší pleti tak dochází hlavně k dehydratování pokožky, která se pak projevuje:
  • ztrátou energie
  • tenkými vráskami
  • ztrátou měkkosti
  • ztrátou pružnosti a komfortu
  • olupováním kůže
  • popraskáním
  • zarudnutím
Při dehydrataci (snížení turgoru buněk kůže) se při vytažení kožní řasy (obvykle „štípnutí“ na předloktí) pokožka nevrátí do své původní polohy, ale zůstane zdeformovaná. Dochází zde tedy k fyziologické změně, která by měla přirozeně nastat až ve stáří (ztráta turgoru).

Zřejmě Vás teď zajímá, co je to turgor? Tak tedy „turgor“ je termín používaný v biologických vědách k popisu vnitřního tlaku pletiv a tkání. Tento tlak je výsledkem součtu napětí a tlaků jednotlivých buněk, ze kterých je tato tkáň/pletivo složena.


Zpět ale k tukům… přiznejme si, je to k vzteku, ale proti přírodním zákonům jsme přeci jen malí páni. Takže ač se většinou urputně snažíme tuky minimalizovat, hromadí se nám s postupem věku stále více tam, kde nechceme, a jinde, jako na obličeji, se nám postupně vytrácejí. Naše pleť tak postrádá pevný tvar, pokožka povadá a projevují se více vráskami. Řešením jsou kosmetické přípravky, které podporují obnovu tukových tkání. Ty využívají aktivních látek s obsahem mastných kyselin, které „doplňují tuky“ a navracejí pleti mladistvý vzhled. Účinky těchto mastných kyselin jsou Vám jistě známy, ale připomeňme si, že jsou hlavně základní složkou tkáně epitelu, chrání celistvost buněčných membrán pleti a pomáhají v ní udržovat obsah lipidů.

Mohli bychom Vám tady rozepsat typy tuků, jaký mají vliv a k čemu se používají. Necháme si to však na další díl. ;) Vy jen nezapomeňte, že tuky nejsou vždy špatné a pokud chceme zůstat věčně krásné, neobjedeme se bez nich...

Chcete doporučit péči?

Spolupracujte s námi